Günümüz Teknolojisinde Neden Bir Mobil Uygulamaya İhtiyacınız Vardır?

Günümüz dünyası hızlı bir şekilde gelişirken, mobil hayata geçiş de hızlı şekilde gelişim göstermektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mobil cihaz kullanıcıları ortalama olarak her 6.5 dakikada bir telefonlarını kontrol etmekte ve günün büyük çoğunluğunu mobil cihazlarına ayırarak vakit geçirmektedir. Bunun akabinde de, mobil uygulamalara yönelim her geçen gün artarken, bu alanda kullanıcıların firma sahiplerinden, alışveriş sitelerinden, mobil dünyada erişilebilecek her platformdan mobil uygulama talepleri de giderek artmaktadır. 2010 verilerine göre, mobil uygulama satışları 4.5 milyar dolar olduğu bilinmek ile birlikte, 2017 yılında bu oranın 77 milyar dolara, ilerleyen yıllarda da daha hızlı bir gelişim göstererek sürekli artan bir grafiğe ulaşacağı tahmin edilmektedir.

 

Mobil uygulamada amaç, istenilen bilgiye hemen erişilebilmesini sağlamak, çeşitli kampanyalardan faydalanabilmek, bir şeyler öğrenmek ve satın almak gibi durumlardır. Mobil cihazlarda geçirilen zamanın %80 civarının mobil uygulamaların oluşturduğu düşünülecek olursa, özellikle de küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin teknolojinin gerekliliklerini yerine getirerek atacakları adımlar sayesinde, elde ettikleri mobil uygulamalar ile mevcut müşterilerine yenilerini ekleme fırsatı yakalayacaklardır. Bu durum da, tabi ki henüz büyüme aşamasındaki firma ve projeleri sektörlerindeki büyükler ile rekabet edebilme şansını sunacaktır. Böylelikle, klasik pazarlama ve büyüme anlayışında kısa sürede ulaşılamayacak noktalara oldukça hızlı şekilde erişim sağlanabilecektir.

 

Öyle ki, büyük ve gelişmiş işletmeler mobil uygulamaların önemini uzun süredir kavramış, geleceğe yatırım yapmış, dijital olarak pazarlama platformunda yerini almıştır. Sektörde kendine iyi bir yer edinmiş tüm organizasyonel topluluklar, firmalar ve sosyal medya mercileri, her geçen gün mevcut yapılarını daha da büyütmekte ve yerini sağlamlaştırmaktadır. Mobil uygulaması olmayan firmaların erken davranması ve bir mobil uygulamaya sahip olması ise, bu yapılanmaların mobil dünyada yer almasını kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla da, alanında öncü olmak, rakiplerin bir adım önüne geçebilmek için önemli bir gelişim sağlamak ve sonucunda da tabi ki büyümek mümkün olacaktır. Kaçınılmaz son olarak da, rekabette avantaj sağlanacaktır.

 

Müşteri gözünden bakıldığında, müşteriler her zaman istedikleri yerden çalışma yapacakları firmaları araştırıp, firmalar hakkında bilgi edinip, hızlı ve pratik şekilde verilerine ulaşıp, akabinde alışveriş yapmak ve bilgileri de en uygun ve hızlı şekilde kullanmak isterler. Kullanıcılar, güvenilir bilgiye erişerek çalışma yapmak istedikleri firmaları detaylı şekilde araştırır. Ticari olarak bakıldığında da, bu şekildeki yaklaşım sayesinde firmalar ile karşı karşıya geldiğinde büyük bir bilgi birikimine sahip olan müşteri, gönül rahatlığı ile firmalarla ve işletmeler ile çalışmalara başlar. Bu da firmaların pazarlama sektöründeki etkinliğini arttırmaya, ekstradan çok çaba sarf etmeden müşterinin kendi isteği ile iş yapabilme ihtimaline yardımcı olmaktadır.

 

Mobil Uygulama Nasıl Bir Fayda Sağlar?

 

 • Geleneksel ticaret, ulaşılabilecek kişi sayısını sınırlamaktadır. Dolayısı ile yeni müşterilere ulaşma şansı düşmektedir. Mobil uygulamalar sayesinde binlerce kişi firmaları ziyaret edecek ve yeni pazarlar elde edilmesi sağlanacaktır.
 • Uzun vadede sadece mobil cihazlarda değil, sürekli geliştirilen giyilebilir teknoloji (örneğin; akıllı saat, akıllı gözlük vb.) sayesinde bu uygulamaların bu alanlarda da kullanılabileceği öngörülmektedir.
 • Günümüz yeni nesil müşteriler pek çok işi mobil cihazlar, dolayısı ile internet, artık daha çok da mobil uygulamalar sayesinde gerçekleştirmektedir. Sahip olunan ve işlevsel mobil uygulamalar sayesinde, firmalar bu müşteri kitlesini elinde tutma şansı yakalamaktadır.
 • Mobil uygulamalar, kurumsal bir duruş sergileyerek olumlu bir marka imajı yaratılmasında çok büyük bir etkendir.
 • Fazla maliyet gerektiren reklam, tanıtım faaliyetleri, pazarlama ve satış teknikleri için kullanılan kanalları mobil uygulamalar sayesinde daha uygun fiyatlar ile yapılabilir duruma gelmektedir.
 • Mobil uygulamalar sayesinde işletmeler, çeşitli alanlarda faaliyetlerde bulunan firmalar, tamamen internet sektöründe yer alan sosyal merciler daha ucuz şekilde hem hizmetlerini hem de firmayı tanıtma şansı yakalanmaktadır. Bununla birlikte, daha az maliyet ancak daha çok kazanç sağlanmaktadır.
 • Dünyadaki kullanıcıların mobil uygulamaları daha çok seviyor hale gelmesi ile daha çok kullanmaya başlaması kaçınılmaz olmuştur. Mobil uygulamalar, büyük bir kitleye hitap edebilme şansı vermektedir.
 • İşletmelerin satış performansında artış sağlamaktadır.
 • Artan satışların tam tersi şekilde, maliyetler düşecektir.
 • Fuar ve organizasyon etkinliklerinde, fuarı ziyaret eden ve potansiyel müşteri olabilecek kişilere mobil uygulamalar yükletilebilir, böylelikle de her daim ulaşabileceğiniz müşteri kitlesi yaratılabilir, prestiji yüksek bir tanıtım çalışması yapılmış olur.
 • Mobil uygulama sayesinde müşterileriniz ile doğrudan iletişim sağlama imkanı doğacaktır. Firma hakkındaki kampanyaları, yeni eklenen modülleri, yenilenen ürün ve hizmet bilgileri müşterilere anında ulaştırılabilmektedir. Uygulamaya e-postası ile üye olan müşterilere, sistemde mail adresleri kayıtlı olacağından daha sonra e-posta üzerinden pazarlama şansı da olabilecektir.
 • Başarılı bir mobil uygulama sayesinde, aslında almayı düşünmediği ve ihtiyacı olmayan bir ürün müşteriye aldırılabilir.
 • Şirketler müşteri memnuniyetini daha çok sağlayacakları için uzun süre ayakta kalmaları mümkün olacaktır. Bu trendi yakalayamayanların ise uzun süreçte değer kaybedeceği öngörülmektedir.
 • Mobil uygulamalar, saha personeli olarak çalışanlar için de büyük bir konfor sağlamaktadır. Şirketler adına pazarlama yapan kişiler çok daha iyi bir hizmet verebilecek ve verimlilik artacaktır.
 • Araç, filo yönetim sistemlerinde hızlı bir iletişim sağlanacaktır. İletişim maliyetleri düşecektir.
 • Uygulamayı indiren kullanıcılara anlık bildirimler göndermek mümkün olacak, içerik sürekli güncel oldukça müşterilerle de daha çok etkileşim halinde olunacaktır.
 • Kullanıcı tarafından düşünülecek olursa da, mobil uygulamalar sayesinde tüm hizmetlere hızlı şekilde erişilebilecek olan kullanıcılar zamandan tasarruf edebilecektir. Bunun ile birlikte, daha az zamanda daha çok ürün ve hizmeti inceleme şansı bulacak olan kullanıcılar, çok geniş bir seçim baremine sahip olacaktır.
 • Özellikle zamandan şikayet eden çalışan kesim için ve aynı zamanda evde çok yoğun şekilde günlerini tamamlayan kişiler için konfor sağlayabilecek olan mobil uygulamalar, kişisel alışveriş malzemelerinden ticari alışverişlere kadar hemen her sektöre ulaşabilme imkanı yaratmaktadır.
 • Her şeyden önemlisi, mobil uygulamalarının bulunduğu gören kullanıcı kitlesi, firmalar için daha profesyonel olduklarına dair bir izlenim edindiğinden, firmalara karşı daha güvenilir şekilde bakabilmektedir.

 

Tüm bu avantajlara rağmen yine de “Bizim web sitemiz var, uygulamaya ne gerek var?” düşünce yapısı oldukça fazladır. Ancak bilinmelidir ki, günümüzde hem Android için Google Store’da, hem de İOS için Apple Store’da milyardan fazla indirme bulunmaktadır. Bu da göstermektedir ki, kullanıcılar kendileri için en konforlu yolu seçmektedir. Web sitesi olan firmalar, web sitesine sahip olmayan firmalara göre daha çok tercih edilip daha çok rağbet görmek ile birlikte, değişen ve gelişen teknolojik algılar sayesinde mobil uygulaması olan firmalar tüm hepsinden daha çok ziyaretçi çekebilmektedir.

 

Masaüstü bilgisayarlardan sonra internet dünyasına erişim için dizüstü bilgisayarlar öne çıkmış, web siteleri de son 5 yıllık süreçte daha çok önem kazanmıştır. Ancak kullanıcı kitlesinin bu durumdan bile daha hızlı bir erişim beklentisi nedeniyle, mobil cihazlardan erişim daha çok tercih edilir olmuştur. Buradan yola çıkıldığında da, firmaların mobil dünyada yer alması bir nevi zorunluluk halini almıştır. İşini büyütmeyi, çok daha büyük bir kitleye hitap edebilmeyi, firmasının bir sonraki adıma ve tabi ki ilerleyen süreçlere taşınabilirliğini arttırmak isteyen firmalar mobil uygulamalara yönelmektedir. Teknolojiyi takip eden firmalar, günümüz müşteri portföyü nedeni ile rakipleri arasından sıyrılmakta ve müşterilerin gözünde bir adım öne çıkmayı başaracaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın