Web sitesi açarak nasıl para kazanılır? Domain Whois? Hosting? Blog Siteleri? Adsense?

İnternetten para kazanma cazip gelse de bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tam yerine geldiniz. Belkide yıllar sonra internette isim yaptığınızda Beyaz Show’da nasıl başladınız denildiğinde, bu yazıyı okuduğunuzu ve hayatınızın değiştiğini söyleyeceksiniz. Bu başarı hikayeleri milyonda bir tutturma şansınız olan şans oyunlarının çok ötesinde, şansınızı kendiniz yarattığınız bir ayrıcalık teşkil eder. Şimdi koltuğunuza yaslanın ve dikkatli bir şekilde okuyun.

Domain sorgulama ve satın alma

 

Bir websiteye sahip olmanın ilk adımı bir domain sahibi olmaktır.

 

Domain yani web site adıdır. Nasıl şuan okuduğunuz sitenin adı teknolojikampi.com ise domain dediğimiz ejnebi terimi de odur. Sitenin konusunu belirleyebileceği gibi anayasanın değişmez ilk üç maddesi misali bu domain adını da asla ve asla değiştiremezsiniz. Bu nedenle çok iyi düşünüp hangi domaini alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Hoşunuza giden bir domain mi yoksa arama motorlarında etkili olabilecek bir domain mi? Desem kafanız karışmaz umarım. Eğer karışır diyorsanız,

 

Benim tavsiyem hiç kafanız karışmasın, aklınıza yatan site adını alın. Ben bu yazımı daha çok konu hakkında neredeyse sıfır bilgisi olan kişiler için yazıyorum ve bu ortama girmemiş kişilerin konudan uzak durduğu için daha özgün ve yaratıcı düşüneceklerini tahmin ediyorum.

 

Domain fiyatları

Domain ücretleri genel itibariyle bütün servislerde aynıdır. Belki çok bir fark vardır. TL bazında 17-19 TL (16/05/2014 tarihi itibariyle. Dolar bazında ise 8-9$’dır.

 

Domain sorgulama

 

Almak istediğiniz domain yani site adının boşta olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor. Genelde .com, .net, .org alan adları günümüzde oldukça tutulan alan uzantılarıdır. Bunlardan birini alabilirsiniz. Ben şahsen .com alan uzantısından asla vazgeçmedim ama net org veya info gibi alan uzantılarına sahip bazı sitelerin başarısını gördüğümde benimkinin bir sadece bir takıntı olduğunu da düşünmüyor değilim.

 

 Aynı şekilde bu siteye üye olup, Web site için gereksinim duyabileceğiniz her türlü hizmeti satın alıp bu firmayla çalışabilirsiniz. Zaten diğer konularıda anlattığımda site için gereksinim duyulan diğer hizmetler hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

 

Domain Whois

 

Aşağıdaki linke tıklayın domain bölümüne bir domain yazın. Domainin kime ait olduğunu göreceksiniz, Sadece domainin kime ait olduğunu değil ne zaman kayıt yapıldığı, kayıt tarihinin ne zaman bittiği gibi ayrıntılı bilgilerde edinebilirsiniz.

 

 

Hosting satın alma,  fiyatları

Bir domaininiz var ve bir siteye sahip olmak için bundan sonraki adım bir hostinge sahip olmanızdır.

 

Genelde domain ve hosting paketleri 1 yıllıktır. Çok fazla kafanıza takmayın bak şimdi kafam karıştı deyip yazıyı kapatıp farklı bir sekmedeki Facebook’tan gelen mesaj uyarısını görüp ona yönelmeyin, tamam yönel ama hemen dön. Arkadaşına zengin olacağını söyle, internetten para kazanırsam sana laptop alacağım de, bu sözü verdiğinizde genelde işe yarıyor iyi para kazanıyorsunuz ama arkadaşınız laptop konusunda çok bir beklenti içine girmesin genelde bu söz tutulmuyor. Başarının ardından gelen sarsıntılıları ise tutmadığınız bu söze bağlamayın sakın.

 

Bu verdiğim linkteki “Kişisel Plan” paketi sizin için yeterli olacaktır. Yani demek istediğim paranızı şimdilik yalandan yere yüksek paketlere harcamayın. Diyelim ki siteniz tutuldu ve yeterli olmuyor artık aldığınız paket… böyle durumlarda hemen hemen bütün servis sağlayıcıları bu imkanı tanırlar… paketinizi yükselterek bu sorunu halledebilirsiniz. Fazladan hostinge para ödedim diye de sakın düşünmeyin çünkü siz başardınız ki paketinizi yükseltiyorsunuz, bu hevesle kredi kartınıza birazcık yüklenmiş olursunuz hepsi bu.

 

Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler

 

Web site satın alarak para kazanma

 

Tüm yukarıda anlatılanlar beni bağlamaz veya çakmam diyorsanız, ki sakın demeyin ama yinede ısrarcıysanız hazır bir site satın alabilirsiniz. Hazır bir site satın aldığınızda karınız ne olur? Eğer beceremiyorsanız bir site kurmayı bu sıkıntıdan kurtulmuş olursunuz, sıfırdan bir site kurduğunuzda ziyaretçi ve siteden para kazanma konusunda zamanda sıçrama yaparsınız. Çünkü sıfır bir site de sabra ciddi derecede ihtiyaç vardır.

 

Bloggger ve benzeri ücretsiz blog siteleri

 

Gmail hesabı olan herkes 2 dk içinde bir tamamen ücretsiz bir blog sitesine sahip olabilir. İlk başlayacak olanlar ve yazı yazma yeteneği kazanmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca sonradan anlatacağım Google Adsense’den para kazanma yöntemi için de blogger.com ücretsiz blog sitesi oldukça avantajlıdır.

 

Blogger Nedir:

Bana göre blogger, bazı konular hakkında uzman olan ama internette web sayfaları hakkında çok fazla deneyimi ve bilgisi olmayan kişilerin bilgilerini aktardığı alandır. Dahası için linke lütfen…

 

 

Blog siteden nasıl para kazanılır?

 

Blog yazarak para kazanma kelimesi terimleştiği için duymuş olabilirsiniz . Adı üzerinde Blog yazarak para kazanmak yani siz yazmalısınız. Blog sitede kesinlikle kopya içerik yani başka bir siteden yazı alıp yayınlayarak para kazanmak hayal. Blogger gibi ücretsiz blog sitelerde kesinlikle özgün yazı yani sizin yazdığınız başka bir yerde olmayan yazılar yazmalısınız. Blog yazma konusunda ekşi sözlük yorumlarına isterseniz bir göz atın.

Adsense ile para kazanma

 

Tüm dünyada site sahiplerine en çok kazandıran reklam yöntemi Google Adsense’dir. Adından da anlaşılacağı üzere Adsense, dev arama motoru Google’un bir hizmetidir. Adsense reklamları sitenizde yayınlanır ve reklamlara tıklandığında siz para kazanırsınız. Futbol ne kadar basit bir oyunsa bu da o kadar basittir. Ama gelin görün ki Şampiyonlar Ligi finalinde oynanan futbol ile bizim ligimizde oynana futbol veya halı sahada oynana futbolun boyutu kalite yönünden ciddi derecede farklıdır.

 

Bana soracak olursanız reklam tıklandığında para kazanacaksınız bunu bilmeniz şimdilik kafi ama yine tüm yazımda olduğu gibi kafanızın karışmasını istiyorsanız, veya ben çok iyi gidiyorum ne kafa karışıklığı zaten biraz da kulak dolgunluğum vardı sen yeter ki anlat modundaysanız buyurun.

 

http://adsense.nedir.com

 

Adsenseye başvurmak

 

Sitenizde Adsense reklamlarını yayınlamanız için kendisi tarafından kabul edilmeniz gerekiyor. Başvuruyu Gmail, ve bir site sahibi herkes yapabilir. Bu başvuru süreci biraz uzun ve sinir bozucu olabileceği gibi başarısızlıkla da sonuçlanabilir. Aslında amatör bir ruhun başarma ihtimali bana göre %90 iken internette website işinde uzmanım diyenlerin başarı oranı bana göre %20’lerde kalabiliyor.

 

Uzun zamandır webmaster forumlarında bulunduğum için biliyorum ki, bir çok konuda ahkam kesenler Adsense’den onay alamadıkları için ücretli yardım alma seçeneğini seçebiliyor ve bu beklenen sonuç yinede olumsuz olabiliyor.

 

Bu konuda sizlere özel bir yöntemimi sunuyorum. Umarım başarılı olursunuz.

 

Adsense Reklam Politikası

 

Bazı şeyler acı tecrübeler yaşanmadan öğrenilmiyor. Adsense hakkında tecrübelerinizi başınıza gelerek değilde umarım okuyarak veya başkalarının yaşadıklarından ders alarak edinirsiniz.

 

https://support.google.com/adsense/answer/48182?hl=tr

 

Adsense ile birlikte başka reklam

 

Kurduğunuz veya sahip olduğunuz sitenizde Google Adsense reklamlarınının yanında başka reklam firmalarının da reklamlarını yayınlama şansınız var. Bu reklam gösterimleri de yine Adsense rekalm politikasına uyması gerek. Aksi taktirde hesabınız durdurulabilir veya o anki kazançlarınız dahi hesabınız iptal edilebilir.

 

Adsense reklam boyutları ve yerleşimi

 

Sitenizde yayınlanan reklamların yerleşimi kesinlikle çok önemlidir. Site sahibi kullanıcılarını çok iyi tanıması gerekir. Düzgün bir reklam yerleşimi, reklam yazı rengi, boyutunu ve sitenin tam olarak nerede gösterilmesi gerektiğini en doğru şekilde planlamak demektir. Tüm bunları yaptığınız taktirde kazancınız bir kaç katına çıkabilir, eğer düzgün yapamazsanız kazancınız normalin altında olur veya yanlış yerleşimden dolayı yine Adsense politikasına aykırılıktan ceza alabilirsiniz. Unutmayın ki bu konuda Adsense çok acımasızdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın