Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınların korkulu rüyası olsa da eninde sonunda her kadının yaşayacağı bir durumdur. Kadınların hayatının üçte biri bu dönem içerisinde geçmektedir. Elbette bu oran genel olarak verilen tespitten ibarettir. Bazı kadınlar menopoz dönemine erken girebildiği gibi bazı kadınlar da geç girmektedir. Ancak erken girenlerin sayısı bu düzlemde daha fazladır. Kelime anlamı olarak adetten kesilme şeklinde açıklanabilir.
Adetten kesilme kelime anlamındaki gibi aniden gerçekleşen bir olay değildir. Düzensizlik şeklinde başlayarak zaman içerisinde iyice azalmaya ve son olarak da tamamen kesilmeye gider. Bu süreç kadınlar için oldukça zor geçmektedir.
Hem psikolojik açıdan hem fizyolojik açıdan çeşitli rahatsızlıklara neden olduğundan kadınların günlük hayatının oldukça zorlaştığı bir dönemdir. Fakat bu etkileri azaltmak doğru tedavi ve desteklerle mümkündür. Bu süreci rahat geçirmek için mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

BELİRTİLERİ

En belirgin şekilde kendini gösteren belirti adet düzensizliklerinin başlamasıdır. Kanamaların miktarı artabilir ve iki kanama arasındaki süreç uzayabilir. Doğal olarak yumurtlama azaldığından hamile kalma olasılığı oldukça düşüktür.
Östrojen hormonunun azalması ile birlikte gece terlemeleri, çarpıntı, sıcak basması görülebilmektedir. Kadınlar bu dönemi bir an üşüyüp, bir an sıcak basmasına maruz kalarak geçirirler. Menopoz süreci ilerledikçe belirtiler azalmaya başlar.
Fizyolojik belirtilerin yanında psikolojik belirtilerde görülür. Gerginlik, sürekli sinirlilik ve hatta depresyona kadar ilerleyen sorunlar görülebilir.
Hormon dengesizlikleri neticesindeki psikolojik bozukluklar, uyku kalitesinde düşüşe neden olmaktadır. Uykuya dalma süresi uzar, uykunun REM fazı kısalır.
Vücutta özellikle baş ve eklem bölgelerinde ağrılar görülmeye başlanabilir. Bunun yanında kaslarda ağrılar da hissedilebilir.
Hormonların dengesizleşmesi ve azalması neticesinde cinsel isteksizlik en sık görülen belirtilerden bir tanesidir. Ancak cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtiler daha az görülen durumlar arasındadır. Bazı kadınlarda ilişki sırasında salgılanan kayganlık sağlayıcı sıvı azalır ve ilişkiye girmek zorlaşır. Kanamalar, yanma ve ağrı normaldir.
Ciddi hastalıklar bakımından kemik erimesi ve kalp hastalıklarının belirtileri görülebilir. Kemik erimesi östrojen ile birbirine bağlıdır. Hormon azalınca kemiklerde zayıflık görülür. Bu durum kalsiyum desteği gerektirmektedir.

Görülen tüm belirtiler ve menopozun tedavisi iki hormonun azalmasına bağlı olarak ortaya çıktığından; tedavi süreci de bu hormonlar üzerinden değerlendirilmektedir. Tedavide hormonlar yerine konmaya çalışılır. Böylelikle günlük hayatı zorlaştıran belirtiler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Menopoz kaçınılmazdır ama etkilerini hafifletmek mümkündür.
Östrojen tedavisi; ağız yoluyla ya da cilde yapıştırma yöntemleri ile yapılmaktadır. Bununla beraber progesteron ve kalsiyum takviyesi de yapılması gerekebilir. Cilt yapıştırması yöntemi 3 günde bir, ya da haftada bir yenilenmelidir. Bu tedavi herkese uygulanamamaktadır. Karaciğer hastası olanlar, rahim ya da meme hastalıkları olanlar bu tedavilere başlayamazlar. Ayrıca pıhtılaşma sorunu olanlarında tedaviye uygun olmadığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın