Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Anne ve babaların bebeklerini dünyaya getirdikten sonra çekinerek yaptıkları eylemlerden bir tanesidir yeni doğan bebek banyosu. Daha dünyaya yeni gözlerini açmış olan küçük bebeklerine hiçbir ebeveyn zarar vermek istemez ve bu yüzden bu konuda çok ayrıntıcı olurlar. Ancak yine de yanlış bir hareket yaparak bebeklerine sıkıntı verme endişesi içinde olurlar. Bu konuda daha önce bebek banyosu yaptırmış yakınlardan destek alınarak bebeklerin yıkanması sağlanır. Bebeklerin banyosu söz konusu olduğunda öncelikle ilk banyonun göbek kordonu düştükten sonra yapılması gerektiğini hatırlatalım. Sonrasında ise bebeklerin yıkanması için gerekli olan malzemelerin neler olduğunu gelin hep birlikte inceleyelim. Yeni doğan bebek banyosu için gerekli olan malzemeler şunlardır;

  • Hijyenik bir bebek küveti,
  • Yıkama süngeri ya da yumuşak bir bez,
  • Bebek sabunu ve şampuanı,
  • Yumuşak bebek havlusu,
  • Birkaç tane ince havlu veya sünger şeklinde olan banyo minderi,
  • Banyo sonrasında kullanmak üzere temiz giysiler

Yeni Doğan Bebekleri Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için yeni doğan bebek banyosu öncesi dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur. Bu hususlara özen gösterdikten sonra oldukça kolay bir şekilde bebeklerin banyosu yaptırılabilir.

  • Bebeklerin yıkanacağı ortam çok önemlidir. Banyo yapılacak olan ortamda hava akımının olmadığından emin olmak gerekir. Çünkü hava akımı yıkanan bebeklerin hasta olmalarına neden olabilir. Bu yüzden banyo ortamının ortalama olarak 22 ya da 23 derece ve hava akımsız olması gerekir. Bebeklerin yıkanacağı suya da dikkat etmek gerekir. Su sıcaklığının da en fazla 35 ya da 37 derece olması uygundur. Daha az derecede su bebeklerin üşümesine neden olurken daha yüksek derece ise oldukça hassas olan bebeklerin vücutlarının yanmasına sebep olur. Bu yüzden su sıcaklığına çok dikkat etmek gerekir. Suyun ideal sıcaklığını dirsek ile kontrol ederek kontrol edebilir, ya da bunun için özel su dereceleri kullanabilirsiniz.
  • Yeni doğan bebek banyosu yapılırken kullanılacak olan malzemelerin ve banyo sonrası kullanılacak olan kıyafetlerin önceden hazırlanması gerekir ki banyo tamamladığında bebek üşütmeden giydirilebilsin.

Bebeğin öncelikle yüzü üst kısma gelecek şekilde yıkayan kişinin koluna yatırılması gerekir. Bir el ile bebeğin başının arkasından tutulurken, diğer el ile bebeğin poposundan tutulmalı ve suya ilk olarak ayaklar sokulmalıdır. Bebeği yıkayan kişinin bebeği çok dikkatli tutması gerekir. Ayaklardan sonra bebeğin göğsü küçük hareketlerle yıkanmalı ve sonra bebeği çevirerek sırtının yıkanması sağlanmalıdır. Bebeklere banyo yaptırırken baş kısmını en sona bırakmak gerekir. Çünkü bebekler başlarına su gelmesini genellikle sevmezler ve rahat durmayarak ağlarlar. Banyonun zorlaştırılmaması için bebeklerin banyosunu yaptırırken baş kısmını en sona bırakmak daha doğru bir davranıştır.

Yeni doğan bebeğin ilk büyük banyosu
Göbek bağı düştüğünde bebeğiniz leğende veya bebek küvetinde banyo yapmaya artık hazırdır.Leğen ya da kuvvet fark etmez yalnızca dibine bir havlu yerleştirerek yumuşak olmasını sağlayın. Bu arada eşinizin de yanınızda olarak, kaygan yavrunuzu tutmanıza yardımcı olabilir. Yeni doğan bebek banyosu için sadece 5 cm yüksekliğinde ılık su yeterli olur. Karnının üzerine ılık bir bez koyarak üşütmesini önleyebilirsiniz. İlk banyolarının uzun ve yoğun olması gerekli değildir, fakat temizlik sağlanmalıdır. Bebeğinizi sıkıca tutup üzerinde birikmiş kiri ve ölü deriyi kibarca temizleyebilirsiniz.
Bu durum kendi başına oturabilen daha büyük bebekler için de geçerlidir.
Yeni doğan bebekte gizli kire dikkat
Yeni doğanlar fazla kirlenmiyor olabilirler fakat hiç beklemediğiniz yerlerde kir de biriktirebilirler. Bu sebeple , dizlerin, ensenin ve kalçaların arkasındaki katlar, koltuk altları – pijamalarından kaynaklanan hav burada birikebilir- ve kulaklarının arkası da kontrol edilmelidir.
Yeni doğan bebekte saç bakımı nasıl olmalı
Her bebek, başı tamamen saçlı olarak doğmaz, eğer bebeğinizin saçı varsa, gerekli olması durumunda gözleri yakmayan bir şampuanla yıkayabilirsiniz. Sadece bir miktar şampuanı saçına uygulayıp durulamadan önce kısa bir süre için başında bırakabilirsiniz. Bu yaştayken saçını ovmanız gerekmez. Bebeğinizin saçını banyonun sonunda yıkayınız ki banyo boyunca sabunlu su içinde oturmasın.

Yeni Doğan Bebek Banyosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın