Kadınlarda Yüz Tüylenmesi Nasıl Geçer?

Epilasyon, ağda ve tıraş etme yöntemleri vücudumuzun belli bölgelerinde bulunan tüylerden kurtulmaya çalışmak kadınlar alışagelmiş bir durum. Ancak tüylerin müdahale edemeyeceğimiz bölgelerde veya tarzda olması durumunda hirsutizm yani hormon bozukluğundan söz edilir. Özellikle üst dudak üstü, çene kemiği üstü ve yanaklar, göğüs kafesi üstü bölge ve göbek çevresi, kasık ile göbek arasındaki orta hat, bacakların iç yüzleri, sırt, kalça ve kasıklar gibi bölgelerde kıllanma oluşması durumunda kadında “tüylenme” fikrini uyandırır.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bazı kadınlarda herhangi bir hormonal bozukluk olmadığı halde bahsedilen bölgelerde ince, bazen de daha kalın ve koyu tüylerin oluşabileceği. Gerekli testler yapıldıktan sonra herhangi bir anormallik belirlenmediği takdirde bu vakalarda epilasyon uygulanması sorunu çözer.
Ancak estetik açıdan sorun yaratan ve ‘erkek tipi kıl bölgelerinde’ meydana gelen tüylenme durumlarında genellikle hormonal bozukluğa bağlı olarak hirsutizm görülür. Bu durumda mutlaka doktora başvurulması özellikle üreme çağında olan kadınlarda nedenin aydınlatılması ve tedavinin başlatılması açısından son derece önemli.

Kıl nedir nasıl oluşur?

Vücudumuzu bulunan dağılımı ve yoğunluğu genetik olarak belirnen kıllar kıl kökü sayesinde oluşur. Ayak tabanı ve avuç içi hariç vücudumuzun her bölgesinde kıl kökleri bulunur. Bazı kıl kökleri gözle görülmeyecek incelikte kıl üretimi yapar. Bazıları aktif olarak kıl üretimi yapar ve cinsiyet, ırk, yaş, hormonal durum gibi etkenlere göre vücutta daha az veya daha belirgin olan bir tüylenmeye neden olurlar.
Kıl kökleri hormonlar tarafından yönlendirilir ve sürekli kıl üretir. Üretilen kıllar kendiliğinden dökülene veya kesilene kadar o bölgede kalır. Kıllar bulundukları bölgeye göre farklı uzama hızına sahipler. Saçlarımız daha hızlı uzar ve daha büyük bur uzunluğa ulaşır. Buna karşın kollarımızdaki kıllar daha yavaş uzar ve aynı uzunlukta kaldıkları izlenimini verirler. Hormonlar kıl köklerinin aynı anda üretim yapmasına izin vermez. Kıl köklerinin bir kısmı aktifken bazıları dinlenir. Bu şekilde kılların aynı anda çıkıp dökülmesi engellenir.
Kıl köklerinin çalışmasını sağlayan hormonlara androjen denir. Bunlar erkeklik hormonları olarak bilinir. Androjen hormonlar kadınlarda düşük seviyede üretilmekle birlikte temel olarak yumurtalıklar ve böbreküstü bezinde üretilirler ve buradan kana verilirler.

Tüylenmenin nedenleri

Androjen hormonları salgısı herhangi bir nedenle ARTtığında kana daha fazla hormon aktarılır ve böylece kıl köklerine de daha hormon ulaşır. Fazla miktardaki hormonlar kadınlarda dinlenme aşamasında bulunan ve erkek tipi bölgelerde bulunun kılların üretiminde artış olmasına neden olur. Tüylenmenin derecesi hormonların üretimine göre değişim gösterir. Ancak dinlenme döneminde olan kıl köklerinin uyarılması ile koyu renkte ve sert kıllar çıkar. Bunun dışında ciltte yağ üretiminin artar bağlı olarak sivilcelenme görülür.
Kadınlarda tüylenmeye neden olan en önemli sebeplerden biri polikistik over sendromudur. Bir çeşit yumurtlama bozukluğu olan polikistik over sendromu adet düzensizliğine, erkeklik hormonlarının fazla üretilmesine ve buna bağlı olarak tüylenmenin oluşmasına neden olur.
Daha ender görülen ve hormon üretiminin artmasını sağlayan nedenlerden biri böbreküstü bezinde çoğu zaman kalıtsal olan bozukluklardır. Bunun dışında bazı tiroid bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları ve hormon salgısı yapan kist veya kitleler de kadında tüylenme sorununa yol açabilir.

Tüylenmede tanı ve tedavi

Kadınlarda görülen aşırı tüylenme her zaman ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Mağdur olan kadınlarda yapılan testlerle hormon seviyeleri tespit edilir. Buna göre sorunun yumurtalık, böbreküstü bezi ya da çok ender görülen diğer nedenlere bağlı olup olmadığı tespit edilir. Bazı vakalarda hormon seviyesi normaldir. Bu durumda belirtiyi ortadan kaldırmaya yönelik çeşitli ilaçlar veya tüy giderici yöntemler kullanılır. Hormon seviyelerinin yüksek olması halinde hastalığın nedenini baskılayıcı hormonal tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavi üretime başlamış kıl köklerinin üretimini kesmek zor olduğundan ancak yeni kılların çıkmasını engelleyebilir.

Yüzde Tüylenme Nasıl Giderilir?

Kadınlarda cilt ve vücut bakımı söz konusu olursa, yüz bölgesinde görülen tüylenmeler kadar can sıkıcı başka bir şey yoktur. Vücudun her hangi bir bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için, lazer, ağda, beyazlatma gibi yöntemler uygulamak mümkün olabilirken yüz bölgesindeki tüylenmeler için bu yöntemi uygulamak pekte mantıklı değil.
Örneğin vücudun herhangi bir bölgesinde uygulanan ağda işlemi sırasında kıl kökünde yeteri kadar tahribat sağlanmadığında kıl geriye daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde çıkabiliyor. Bu nedenle yüz tüylenmesine karşı doğal tedavi yöntemlerine gelin birlikte bakalım.
Nane çayı: Her gün bir bardak nane çayı vücudunuzdaki hormon seviyesini düzenler ve yüz tüylenmesine iyi gelir. 1 su bardağı kaynamış suya, yarım tatlı kaşığı nane koyun ve demlemesini bekleyin. Süzerek tüketebilirsiniz.
Bal ve limon suyu: Bu karşımdan elde edeceğiniz maske ile yüzünüzdeki tüyleri inceltip, rengini açabilirsiniz. Karışımdaki limon suyu yüzünüzdeki ölü derilerden de kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bal ise nemlendirici özelliğiyle yüzünüzü yumuşacık yapar ve tüylenmelerin önüne geçer. 1 ay boyunca haftada iki kez uygulamanız gereken maskenin hazırlanışı ise şöyle; 1 yemek kaşığı limonu, 3 yemek kaşığı bal ile karıştırın ve maske haline getirerek yüzünüze uygulayın. 20 dakika boyunca bekletip ılık su ile yıkayabilirsiniz.
Zerdaçal: İstenmeyen tüylerin korkulu rüyası zerdaçal… Bir çok farklı maddeyle birleştirilip istenmeyen yüz tüylerine karşı etkin bir koruma sağlanabilir. Kepekli un, gül suyu, ve nohut unu ile ayrı ayrı maske yapılabilen zerdeçal yüz tüylerine karşı iyi gelir.
Zerdeçal-kepekli un: Haftada 1 düzenli olarak uygulayarak 1 ay boyunca devam etmeniz gereken bir maskedir. 1 yemek kaşığı zerdeçal ile 1 yemek kaşığı kepekli unu yoğurarak maske haline getirin, yoğunluğunu artırmak için susam yağı eklemeyi ihmal etmeyin ve yüzünüze uygulayın. 20 dk sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu uygulama yüz tüylenmesini önler.
Zerdeçal-gülsuyu: Haftada 2 defa düzenli olarak uygulayarak 1 ay boyunca devam etmeniz gereken bu kürde; 2 yemek kaşığı zerdeçala, 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı gülsuyu ekleyin. İyice karıştırın ve 3-4 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu yöntem yüz tüylenmesini giderir.
Zerdeçal-nohut unu: Haftada 2 defa düzenli olarak uygulayarak 1 ay boyunca devam etmeniz gereken bu kürde; 1 tatlı kaşığı zerdeçalı, 1 fincan süt ve 1 fincan nohut unu ile iyice karıştırın ve 3-4 dakika kadar bekleyin. Karışım olduktan sonra yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar bekleyin daha sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu karışım yüz tüylenmelerine çok iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın