Gelin Kuşağı Nasıl Bağlanır? Gelin Bağlanırken Hangi Dualar Edilir ?

Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir?
İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi itibariyle, birbirini seven çiftler evliliğe ilk adım olan düğünlerini birer birer yapıyorlar. Ülkemizde her mutlu olayda uygulanan adetler, düğünlerde de uygulanıyor. Bu adetler arasında çeşitli yaygın olarak bilinenler ve az bilinenler mevcut. Yazımızın başlığındaki konuda yani gelin kuşağı bağlanırken neler yapılması gerektiği de herkes tarafından bilinmeyen bir adettir. Bu konuyu merak edenler için Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir? sorusunu cevaplamaya çalıştık.
Gelin (kız kardeş) kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir?
Gelin kuşağını genelde gelinin babası ya da abisi bağlar. Kuşağın bağlanması esnasında yapılması gereken bir takım uygulamalar yani adetler vardır. Bu adetler arasında yaygın olarak kullanılanlara maddeler halinde göz atalım;
1- Çoğu yerde gelin kuşağı bağlanmadan önce damattan kuşak parası istenir. (İstenmese de olur.)
2- Daha sonra gelin kuşağı gelinin beline besmele ile birlikte 3 kere bağlanıp çözülür. Üçüncü ve son bağlamada çözülmez. (Kuşak her seferinde tamamen çözülmelidir.)
3- Daha sonra gelinin etrafında ele alınan bıçakla birlikte 3 tur dönülür.
4- Daha sonra gelinin başı kıbleye doğru 3 kere eğilir. (Namazda rükuya varır gibi. Ancak sadece gelinin başı eğilir.)
Farklı Bir Gelin Kuşağı Bağlama Adeti
1- Yine 3 kere besmele ile kuşak bağlanır.
2- İlk bağlamada besmele çekilir, Allat mesut etsin denir ve bağlanır.
3- İkinci bağlamada besmele çekilir, Allah ayırmasın denir ve bağlanır.
4- Üçüncü ve son bağlamada besmele çekilir, Allah yuvanızı bozmasın denir ve bağlanır.
Bu iki gelin kuşağı bağlama adetinde istediğinizi uygulayabilirsiniz. Önemli olan gelinin sahipsiz olmadığını göstermek, mutlu bir yuvası olması için içinizden geçen duayı yüce Allah’a ulaştırmaktır. Eğer sizin de farklı bildiğiniz gelin kuşağı bağlama esnasında uygulanan adetlerden varsa aşağıdaki yorum kısmına yazarak, diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi itibarıyla, birbirini seven çiftler evliliğe ilk adım olan düğünlerini birer birer yapıyorlar. Türkiye’de her sevinçli vakada tatbik edilen adetler, düğünlerde de uygulanıyor. Bu adetler içinde türlü yaygın olarak bilinenler ve az bilinenler var. Makalemizin başlığındaki hususta bir diğer deyişle gelin kuşağı bağlanırken neler yapılması icap ettiği de tüm kişiler tarafınca meçhul bir adettir. Bu mevzuyu merak edenler için Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir? sualini yanıtlamaya çalıştık.

Gelin kuşağı bağlama duaları
Gelin (kız kardeş) kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir?
Gelin kuşağını genellikle gelinin babası veya abisi ilişkiler. Kuşağın bağlanması sırasında yapılması lazım olan bir dizi uygulamalar bir diğer deyişle adetler bulunmaktadır. Bu adetler içinde yaygın olarak kullanılanlara maddeler şeklinde bakalım;

1- Bir Çok noktada gelin kuşağı bağlanmadan önce damattan dönem parası talep edilir. (İstenmese de olur.)

2- Daha sonra gelin kuşağı gelinin beline besmele ile beraber 3 defa bağlanıp çözülür. Üçüncü ve son bağlamada çözülmez. (Kuşak her seferinde tam olarak çözülmelidir.)

3- Daha sonra gelinin çevresinde ele alınan bıçakla beraber 3 tur dönülür.

4- Daha sonra gelinin başı kıbleye doğru 3 defa eğilir. (Namazda rükuya varır gibi. Fakat yalnızca gelinin başı eğilir.)

Farklı Bir Gelin Kuşağı Bağlama Adeti
1- Yine 3 defa besmele ile dönem bağlanır.

2- İlk bağlamada besmele çekilir, Allat mutlu etsin denir ve bağlanır.

3- İkinci bağlamada besmele çekilir, Allah ayırmasın denir ve bağlanır.

4- Üçüncü ve son bağlamada besmele çekilir, Allah yuvanızı bozmasın denir ve bağlanır.

Bu iki gelin kuşağı bağlama adetinde talep ettiğinizi uygulayabilirsiniz. Mühim olan gelinin sahipsiz olmadığını göstermek, sevinçli bir yuvası olması için içinizden geçen duayı ulu Allah’a ulaştırmaktır. Şayet sizinde değişik bildiğiniz gelin kuşağı bağlama sırasında tatbik edilen adetlerden var ise aşağıdaki yorum bölümüne yazarak, öteki ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın