Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamilelik kadınlar için zor ve bir o kadar da heyecanlı ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir.  Fiziksel ve psikolojik açıdan yıpratan hamilelik bütün bu zorluklara rağmen içinizde atan minik bir kalbin vermiş olduğu mutluluktan dolayı  bu zorlukları size unutturacaktır.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biride beslenmedir.  Gebelik boyunca alkol,sigara gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak durmalısınız. Uzak durmanız gereken besinler sadece bunlarda değildir sizler için bu besinleri derledik.

1)  Pastörize Olmamış Süt Ürünleri

Ciddi şekilde bakteri içerdiğinden dolayı tüketmemenizde yarar vardır.

2) Hamilelikte Yumurta Tüketimi

Yumurta gebelik boyunca tüketmeniz gereken bir üründür,ancak kesinlikle çiğ halini tüketmemeniz gerekmektedir.  Çiğ yumurtalarda bulunan “Salmonella” bakterisi size ve bebeğinize zararlıdır.

3) Çay

Ülkemizde oldukça yoğun şekilde tüketilen çay hamilelik döneminde kısıtlanması gereken bir içecektir. Çayın içinde bulunan “Tanen” maddesi demir emilimini azaltmaktadır.

4) Kahve

Kahve kafein açısından fazlasıyla zengin bir içecektir fazla kafein alımı düşüğe sebep olmaktadır.

5) Katkılı Et Ürünleri

Bu gibi yiyecekler düşüğe yol açan ” Listeria” bakterisi açısından zengindir. Bu bakteri ciddi şekilde bebeğe zarar vermektedir.

6) Bitki Çayı

Bitki çaylarını kullanırken fazlasıyla dikkat etmeniz gerekmektedir. İçeriğini bilmediğiniz bitki çaylarını kesinlikle kullanmayın. Özellikle ada çayından uzak durun.

7) Soda

Fazla içilen soda doğum kusurlarına neden olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın