Polislik Sınavına Hazırlananlar Kesinlikle Okuyunuz !

Bundan önce anlattığımız polislik üzerine yazımızdan sonra sadece polislik sınavının detaylarına inilerek anlatmamız takipçilerimiz tarafından çok istendi. Bizde şuanda bir polis meslek yüksek okulu (pmyo) sınavına girmiş biri olarak polislik sınavının en ince ayrıntısına kadar anlatacagım.

Polislik sınavına girmek için ilk önce lise mezunu olmak ya da lise son sınıfta okuyor olmak gerekir. Polis Akademisi her yıl bir baraj puanı belirler. Yüksek Ögretime Geçiş Sınavından (ygs) belirlenen puanı alarak Polis Akademisine başvurabilirsiniz. Benim girdigim yıl puan 270 idi. Polis Akademisi puanı belirledikten sonra başvuru tarihi veriyor ve günleri geldiğinde başvuru yapıyorsunuz. Başvuru işlemi, süresi bitince sıra sağlık kontrolü, parkur ve mülakat sınavının yapılacağı sınav yerinin açıklanmasını bekliyorsunuz. Sınav yerleri açıklanır ve sınav günü gelen sınavının yapılacağı polis okulunun önünde saati gelince beklemeye başlar.

Benim girdiğim yıl 2016 idi. Bana Adana Kemal Serhatlı polis okulunda sabah saat 8:00’da olmam gereken sınav yerim ve saatim açıklanmış oldu. Sabah saat 8:00’da polis okulunun önünde olun, içeriye erkende girebilirsiniz geçte. Ben 8:15’de içeriye girdim. Kapıdan yirmişerli gruplar halinde alındık ve dosya hazırlamamız gerektiği söylendi. Arkadaşlar yanınıza bozuk para alın, çünkü 25 kuruş dosya parası ve biyometrik fotoğrafları zarfa koymak için alınıyor. Siz işinizi şansa bırakmayın 1 Tl alın. 🙂 😀

Getirdiginiz belgeleri (lise diploması, ygs sonuç belgesi vs. ) bu belgeler değişebilir. Arkadaşlar polis akademisinin açıklayacağı haberleri takip edin. Arkadaşlar ben o heyecanla orijinal lise diplomasını deldim ve dosyaya ekledim. Lise diplomasının fotokopisini çektirin. Ben çektirmemiştim polis abilerimiz uyardı, sagolsunlar 🙂 hemen fotokopi çektiler.

 

Dosyaları teslim etmeye başlandı ve yirmişer kişilik gruplar halinde ön saglığa doğru ilerledik. İlk önce üstünüzde sadece baksır kalacak şekilde soyunuyorsunuz ve sıraya geçiyorsunuz.  Ön sağlıgı pek dert etmeyin çünkü çok detay yok sadece ellerinizi kollarınızı havaya kaldırın yürüyün gibi yönlendirici kelimeler alacaksınız, vücudunuza bakılacak. Ardından renk körlüğü testi var ön sağlıkta en önemli kısım burası renk körüyseniz işiniz çok zor. Boy kilo endeksiniz de tutuyorsa burayı bir çırpıda geçiyorsunuz. Artık parkur zamanı geldi. 🙂

Bakın arkadaşlar parkur çok kolay gibi gözükebilir, ama kesinlikle degil. Kondisyon en azından parkuru çalışmak kesinlikle gerekli. Parkur :

 

2016 Yılı PMYO Giriş Sınavı Fiziksel Yeterlilik Sınav Talimatı

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabınınson dubanın bulunduğu yere kadar 27 metre uzunluğundave 14 metre eninde, sağlık topu dokunma hareketi etabının bitimindeki duba ile bitiş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda olan ve toplamda 7 etap ile 70 metre uzunluğundaki parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak;

Öncelikle adaylara gruplar halinde fiziksel yeterlilik parkuru tanıtılır. Daha sonra komisyonca ismi okunan aday komisyona kimliğini vererek kendini tanıttıktan sonra parkurun başlama noktasına gelip ve kameraya doğru dönüp kendisini bir kez daha tanıtarak parkura doğru döner.

 

1)Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.) Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramanın ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacak ve 5 sıçrama hareketinin tamamını da nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.)

 

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) basarak geçecektir. Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemenin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) ikisaniye ilave edilecektir.Lastiklerin iç genişliği 16inch (40.64 cm) olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.

 

3) Ağırlık taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15×2) ağırlığındaki, kadın adaylar için 20 Kg (10×2) iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya bırakacaktır. (Adayın ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın dışından dolaşmamasının ceza karşılığı bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir. Ayrıca aralarında 10 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönen ve yarım bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir. Ağırlıkları 10 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak (1) bir saniye ilave edilecektir.)

 

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.(Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak (4) dört saniye ilave edilecektir.)

 

5)Düz takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru (1) bir defa düz takla atacaktır. Düz takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan adayaceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir. (Düz takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya yapamayan aday diskalifiyeedilerek elenecektir.)

 

6)Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup,düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

 

7)Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 105cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Bu istasyondaki geçişlerin hiçbirini nizami olarak geçmeyen, geçemeyen aday istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenecektir.)

 

8)Parkurun tamamlanması için adayın bitiş çizgisinden tamamen geçerek süreyi durdurması gerekir.

9) Parkur içerisinde herhangi bir istasyonu yapmayan veya yapamayan aday elenir.

10) Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziksel yeterlilik parkuru sınavını tekrar yapmasına izin verilmeyecektir.

11) Adayların parkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacaktır.

 

Polis Meslek Yüksekokulu aday değerlendirme ve seçme işlemlerinin bir aşaması olan fiziksel yeterlilik aşamasında polislik mesleğini icra edecek adayların denge, kondisyon, çeviklik, çabukluk ve esneklik açısından polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. PMYO fiziksel yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir.

 

Adayların başarılı sayılabilmeleri için oluşturulan parkuru erkek adayların 53 saniyede, kadın adayların 58 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziksel yeterlilik parkurunu 45 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan erkek adaylar, 50 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan kadın adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziksel yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziksel yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziksel yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis MeslekYüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.

 

Not: Fiziksel yeterlilik sınavına girecek adaylar spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

Ben parkuru tam 45 saniyede yaparak 100 puan aldım. Ama parkura tam 2 ay çalıştım. Parkuru bitirdikten sonra hangi spor dallarıyla uğraşıyorsun gibi bir soru alabillirsiniz, çok önemli degil ama işte yine de basketbol oynuyorsanız bile basketbolla uğraşıyorum diyebilirsiniz. Burayı da sağsalim geçerseniz gelelim mülakata 🙂 çok heyecanlı dimi gerçekten polis olmak isteyen biri için her adım öyle heyecanlı öyle mutluluk verici ki bütün egitim hayatını sadece polis olmak için harcayanların en mutlu günü bence.

Parkurdan çıkanlar hemen üstlerini değiştirerek mülakat sırasını beklemeye çekilir. Arkadaşlar mülakat ciddiyet ister, erkekler isterseniz takım elbise giyebilirsiniz. Artık sıra size gelmiş olabilir çünkü bana geldi 🙂 İçeriye girin hoşgeldin diyerek karşılarlar ve hoşbuldum deyin ve güler yüzlü olun. Sonra size bir zarf çekmeniz söylenir ve zarfı çekin ve tekrar beklemeniz gereken yere dönebilirsiniz. Kendinizi tanıtmanız ve o zarfta yazan soruyu okumanız ve cevaplamanız söylenir. Heyecanlanmayın çünkü sizin soruyu cevaplamanız değil diksiyonunuz çok önemli.

Bunlar yapıldıktan sonra neden polis olmak istiyorsun? gibi bir soru gelebilir. Bana gelen soruları söylüyorum. Bakın arkadaşlar çok iyi sıkıştırabilirler karşınızdakiler yılların tecrübeleriyle karşınızda oturuyorlar. Türk terör örgütlerini saymam söylendi. Burda pkk fetö gibi terör örgütlerini söylemeniz gerekebilir.  Evet hepinizin aklından geçen tek soru zarftan ne çıktı ? 🙂 soru aynen şu :

2015 yılı Türk Dünyasının başkenti neresidir ?

Cevap : TÜRKMENİSTAN

artık size teşekkür ederler ve kimliğinizi alır dışarıya çıkarsınız. Sadece heyecanla sonuçların açıklanmasını beklersiniz. Benim girdiğim sene 24 bin başvuru oldu ve 2500 kişi alındı. Bu bilgileri ve mülakattan kaç puan aldıgınızın bilgisini  https://www.bimer.gov.tr/ kimliğinizi yazarak başvuru yapabilirsiniz. En geç 1 ay içerisinde dönüş olur. Ben 25 bin kişinin arasında 8541.ci oldum mülakattan 80 parkurdan 100 aldım ama işte konu ygs puanı 276 puan aldım. Arkadaşlar en önemli nokta ygs ve mülakat ygs puanınızı yüksek tutun. Ygs puanı yüksek olan kazandı diye bir şey yok ama 1-0 önde eğer mülakatı yüksek olursa kazanır. Arkadaşlar umarım yardımcı olmuşumdur. 🙂 Allah gönlünüze göre versin. Sayfamızı takip edin Polislikle ilgili daha çok yazılar yazacağım. Facebook instagram ve twitter sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın