Çocuk Şube Polisi Olmak İsteyenler Okumalısınız ?

18 yaş altındakiler kanunen çocuk kabul ediliyor.
Bu şubedeki polisler de,
18 yaş altındaki çocuk suçlular ile ilgileniyor işte.
Aile sorunları,
Ortada kalanlar,
Uyuşturucu kullananlar vb vb.
Polis demek, itle Köpekle uğraşan demek işte.
Mesleğin tabiatı da bu…

      Polisin çocuklara yönelik olarak yürüteceği hizmetler konusunda ve ayrıca 0-18 yaş grubu çocukların gelişim özellikleri, davranış bilimleri, mülakat teknikleri, iletişim becerisi gibi konularda özel eğitim almış bir polis birimidir…
 
 
 
“Polis. yardım isteyenlere, yardıma muhtaç çocuk, alil ve acizlere yardım ve muavenet eder.” (Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu)
   Başta Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme olmak üzere yürürlükteki mevzuat esas alınarak Emniyet Teşkilatının çocuklara yönelik hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla “Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü / Büro Amirliği Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği” 13.04.2001 gün ve 24372 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
 
      Yeni yapılanma ile Küçükleri Koruma Şube Müdürlükleri Çocuk Şube Müdürlüklerine; Küçükleri Koruma Büro Amirlikleri ise Çocuk Büro Amirliğine dönüştürülmüştür. Bu güne değin Küçükleri Koruma Şube Müdürlükleri tarafından yürütülen korunmaya, yardıma muhtaç, buluntu, kimliği tespit edilemeyen, sokakta yaşayan, başıboş, terkedilmiş, mülteci, refakatsiz ve benzeri çocuklara yönelik hizmetlerin yanı sıra, suç işlediği şüphesi altında bulunan çocukların ADLİ-İDARİ tüm suç soruşturmaları da Çocuk Şube Müdürlükleri / Büro Amirlikleri tarafından yürütülmektedir.
 
EĞİTİM
 
      Çocuklarla ilgili işlemleri yürütecek personelin özel bir bilgi ve beceriye sahip olmaları gerekmektedir. Bu gerçekten hareketle, Çocuk Polisi birimlerinde çalışan personel için özel eğitim programları uygulanmaktadır.
 
Gerçekleştirilen eğitimler ile;
 
Çocuklara ilişkin ulusal ve uluslararası hukuki düzenlemeler,
 
Türkiye’deki çocuk koruma sistemi ve bu sistemde yer alan kurum ve kuruluşların çalışmaları,
 
Söz konusu kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğine nasıl gidilebileceği ve bu işbirliğinin Emniyet Teşkilatı açısından önemi,
 
Suça karışan çocukların topluma nasıl kazandırılabilecekleri,
 
Çocukların korunması ile ilgili olarak polise düşen görevler,
 
Polis ile çocuk arasında iletişim kurma teknikleri,
 
Yaş gruplarına göre çocukların sahip oldukları psikolojik durum ve davranış biçimleri, gelişim özellikleri
 
konularında bilgiler verilerek uzman Çocuk Polisi yetiştirilmektedir.
 
      Bugüne kadar Ankara, İstanbul, Adana, İzmir, Kars, Muş, Artvin, Uşak, Artvin, Bartın, Kırıkkale, Aydın, Gaziantep, Erzincan, Sivas, Eskişehir, İçel, Rize, Burdur, Elazığ, Tunceli, Gümüşhane, Isparta, Giresun, Tokat, Ordu, Muğla, Manisa, Bursa illerinde Çocuk Polisi Hizmet içi Kursu düzenlenmiş, toplam 1350 Personel eğitim almıştır.
 
      Çocuk Polisi hizmet içi eğitimleri üniversiteler, sivil toplum örgütleri, barolar, SHÇEK, ILO, The British Council, UNICEF Türkiye Temsilciliği, INTERPOL gibi ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmektedir.
 
 
 
    ÇOCUKLARI SUÇ’A İTEN NEDENLER
 
 
* Ekonomik ve Sosyal Nedenler.
* Düşük Eğitim, Öğretim ve Kültürel Nedenler.
* Aile İçi Boşanma veya Ölüm.
* Aile İçi Geçimsizlik ve Şiddet.
* Kazanç Elde Etmek İçin Organize
* Suç Grupları ve Ailelerin Suça Yönlendirmesi.
* Madde Bağımlılığı.
* Yanlış Arkadaşlık ve Özenti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın