Çevik Kuvvet Polisi Olmak İsteyenler Okumalısınız?

Türkiye’de Emniyet Teşkilatı içerisinde bir birim olan Çevik Kuvet Şube Müdürlüğü’nde görevli personele Çevik Kuvvet Polisi denilmektedir. 

Çevik Kuvvet Polisi olabilmek için öncelikle adayların polislik sınavlarına girmesi ve başarılı bir şekilde mülakatları geçmesi gerekmektedir. Polis okulunu bitiren adaylar Çevik Kuvvet Polisi olarak görev yapabilir. Çevik Kuvvet ekiplerinin şehir içerisindeki toplumsal olaylara müdahale, gerekli güvenlik önlemlerini alma,  yakalama bilgisi ve yetkisi vardır. Bu şubede çalışan polislerin uzun ve kalıplı olmasına, biber gazına karşı alerjisi olmamasına dikkat edilmektedir.

Çevik Kuvvet polisi olmak isteyen adayların 1 aylık bir eğitim verilmektedir. Bu eğitimin içerisinde; toplumsal olaylara müdahale şekli öğretilmektedir. Biraz daha detay verecek olursak;yanaşık düzen eğitimi, beden eğitimi, yakın savunma eğitimi ve yürüyüşlerde polisin görev, yetki, davranış tarzı, dağıtma ile zararsız hale getirme taktikleri konularında uygulamalı olarak eğitimler verilmektedir. Bu şubede görev yapan polislerin herhangi bir toplumsal olay karşısında mesai saatleri çok fazla uzayabilmektedir. Aynı zamanda göstericilere müdahele edildiği için tehlikeli durumlarla sık sık karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle bu şubede görev almak isteyen polislerin bütün bu etkenleri düşünüp karar vermesi gerekir.

Çevik kuvvet polisi adayı öğrencilerin en çok merak ettiği soruların başında gelen ”polis okulundan mezun olur olmaz çevik kuvvet polisi olabilirmiyim?” sorusuna açıklık getirecek olursak; evet olunabilir. İster lise mezunu isterse üniversite mezunu olunsun gene de polis olur olmaz çevik kuvvet polisi olunabilir. Biraz daha açıklık getirmek gerekirse; Emniyet teşkilatına giren polisler genellikle ilk görev yeri Çevik Şubesi olur. Şunu unutmayın; her polisin yolu bir gün çevik kuvvete düşer. Çevik Kuvvette 3 yıl görev yapmadan başka şubeye geçiş bulunmuyor. Eğer polis olarak ilk göreve başladığınızda başka şubede bile olsanız sonraki yıllarda 3 yıl Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görev yapmak zorundasınız.

 

Çevik Kuvvet Şubesi’nde görev yapan polisler; TOMA, Panzer ve Shortland gibi zırhlı araçları kullanıyor. Polis okullarından mezun olup, Çevik Kuvvet olarak göreve devam etmek isteyen polis memurlarının hizmet sürelerinin 3 yılı geçmemiş olması, amir sınıfında görev yapacak kişilerinse 45 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Çevik Kuvvet Polislerinin 2017 yılı itibariyle en az 3500 TL’dir. Bu maaş görev tazminatlarıyla birlikte artış göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın