Veteriner Nasıl Olunur?

Nasıl veteriner olunur?

1 – Bir veteriner kliniğinde veya hayvan barınağında gönüllü olarak çalışın. Bu sayede hayvanlarla çalışarak deneyim kazanırsınız ve veterinerliğin sizin için doğru bir meslek olup olmadığını anlarsınız. İnsanların birçoğu “atlara bayılırım” der ancak bu bütün hayatlarını hayvanlara adayacakları anlamına gelmez.

2 – Liseden mezun olun. Lisedeyken özellikle biyoloji, kimya ve fizik derslerine ağırlık verin. Erkenden bu konuları anlamanız ve başarılı olmanız bu alanın sizin için doğru olduğunu gösteren iyi bir göstergedir.

3 – Veteriner olmak için Türkiye sınırları içindeki veteriner fakültelerinin birinden mezun olmak veya yabancı ülke veteriner fakültelerinden mezun olarak Türkiye’deki üniversitelerin veteriner fakültelerinden birinde Collegium sınavına girip kazanmış olmanız ve denkliği Yüksek Öğrenim Kurumunca onaylanmış diplomaya sahip olmanız gerekir. Ülkemizde 17 tane veterinerlik fakültesi vardır. Türkiye’de veteriner fakülteleri 5 yıl eğitim verir. Son dönem intörnlük eğitim alan öğrenciler yüksek lisans derecesiyle mezun olurlar.

Kalifiye olun

1 – Veterinerlik fakültesini bitirin. Daha önce de bahsettiğimiz gibi eğitiminiz beş sene sürecektir. Üniversite eğitiminiz süresince anatomi, biyokimya, fizyoloji, farmakoloji ve iletişim gibi dersler alacaksınız. İlk iki yıl daha çok teorik konulara odaklanılır. Daha sonraki senelerde klinik çalışmalara,  doğrudan hayvanlarla yapılan çalışmalara ve araştırma projelerine odaklanılır.

2 – Sürekli iş bulmadan önce bir sene boyunca stajyerlik yapın. Bu sayede dahili tıp veya ameliyatlar gibi belli alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Daha sonra seçtiğiniz bu alanlardan birinde profesyonel olursunuz.

Veterinerlik fakültesi sizi doğru yöne yönlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın