Uzay Mühendisi Nasıl Olunur?

Sivil ve askeri kuruluşlarda; Yer çevresinde yörüngeye konulacak insanlı ve insansız uydu ve diğer uzay araçları ile bunları yörüngeye koyacak roketler üzerinde araştırmalar ve deneyler yapar, Uydularla haberleşme amacıyla çalışmalar yapar, bunun yanında, akademik kuruluşlarda şu proje ve endüstriyel faaliyetleri yürütür: Sayısal akışkanlar dinamiği olanaklarının geliştirilmesi, dış yapı-gövde aerodinamiği etkileşimi, Yapay zeka geliştirme, Hava-uzay elektroniği ve optik sistemler, Telemanipülatör tasarımı ve kontrolü, Lazer ile ölçüm ve izleme sistemleri, Uydu dinamiği ve kontrolü, Paralel ve gerçek zamanda veri işleme, Robot tasarımı ve robot teknolojileri, Uydu izleme anteni vb, gerçek zamanlı yapay zeka yazılım araçları, Robot projesi danışmanlığı.

Uzay Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Laboratuvar araç ve gereçleri (mikroskop, kimyasal maddeler, deney tüpü, elektronik ölçü ve deney aletleri, mikroelektronik ve mikromekanik cihazlar), Teleskop, Bilgisayar vb.

Uzay Mühendisi Özellikleri
Uzay Mühendisi olmak isteyenlerin; Matematik ve Fen bilimlerine, özellikle fizik ve astronomiye ilgi duyan ve bu alanda başarılı, Bilimsel meraka sahip, araştırmacı, yeniliklere açık, görme duyusu ve belleği güçlü, ince ayrıntıları görebilen, yoğun dikkat gösterebilen kimseler olmaları gerekir.

Uzay Mühendisi Okulu
Meslek Eğitimi; İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi “Uzay Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

Uzay Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
Meslek eğitim süresi 4 yıl olup, yabancı dil hazırlık sınıfı okunması durumunda 5 yıl eğitim görülmektedir

Uzay Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans” diploması ve “Uzay Mühendisi” unvanı alırlar.

Uzay Mühendisi Çalışma Alanları
Uzay Mühendisleri, uydu yer istasyonlarında, ABD ve Avrupa’daki Hava-Uzay Müh. bölümleri olan üniversitelerde, uzay ve bilgi teknolojileri laboratuvarlarında, askeri kuruluşlarda, otomotiv endüstrisi vb. kuruluşlarda, ileri teknoloji firmalarında kolayca çalışma imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca her zaman için serbest çalışma imkanları vardır. Uzay mühendislerinin iş bulma şansı ülkemizin uzay araştırmalarındaki ilerlemesine bağlı bulunmaktadır.

Uzay Mühendisi Meslekte İlerleme
Meslek elemanlarından üniversitede görev yapanlar, araştırma görevlisi, doktor, yardımcı doçent, doçent ve profesör gibi akademik unvanlar alabilirler. Ayrıca; gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında çeşitli projelerde ve endüstriyel faaliyetlerde görev alarak çeşitli pozisyonlarda çalışırlar. Yurt içi ve yurt dışındaki eğitim merkezlerinde mesleki bilgi ve deneyimleri geliştirerek mesleki ilerlemeleri mümkündür. Yüksek teknolojiye dayalı disiplinler arası bir eğitim içerdiğinden çeşitli uluslar arası kuruluşlarda nitelikli ve yüksek ekonomik getirili işlerde çalışma olanakları mevcuttur. Uzay mühendisliği uygulamaları sürekli gelişen ileri teknolojiler ile
paralellik gösterdiğinden mesleki ilerleme kişinin sürekli yenilikleri izlemesiyle mümkündür. 2000’li yılların ileri teknoloji çağı olması nedeniyle Uzay Mühendisliği de araştırma konuları ve teknolojik gelişmeleri içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın