Uzak Durulacak 12 Tehlikeli Havaalanı

Dünya üzerinde seyahat için en hızlı yollardan biri olan uçaklar ve havaalanları hayatlarımızı birbirine bağlamaktadır. Ancak bazı havalananları var ki zorlu coğrafi şartları ve zorlu meteorolojik koşulları sebebi ile buraya inen uçakların pilotlarını belki de kahramanlar listesine yazmalıyız.

 

 1. Qamdo Bamda Havaalanı, Tibet

 

14.000 feet yükseklikte ve deniz seviyesinden yaklaşık olarak 4.500 metre yükseklikte bulunan bu havaalanın da herhangi bir kaza meydana gelmemiştir. Ancak uzak durulacak havaalanları arasında yerini hakkı ile almıştır. Yüksek irtifa sebebi ile uçakların havalanması zor iken 5 km’lik kısa bir pist de pilotları ayrı zorlamaktadır.

 

 1. Cebelitarık Uluslararası Havalanı, Cebelitarık

 

Bugüne kadar herhangi bir büyük kazanın meydana gelmediği bu havaalanı şehre sadece 500 m uzaklıkta olup havaalanı şehrin ana caddesi ile kesişmektedir. Uçakların iniş ve kalkışları sırasında cadde trafiğe kapatılmaktadır. Ortalama olarak günde 7 uçağın inip kalktığı bu havalanın da karayolu da günde 2 saate yakın kapalı kalıyor. Pilotlar, uçağın tekerlekleri yere değer değmez frenlere asılmaları gerekiyor çünkü önlerinde kısa bir pist yer alıyor. Ayrıca ters rüzgar ve türbülansların da hakim olduğu bu havaalanında uçakları inip kaldırmak ciddi bir akrobasi işi.

 

 1. Paro Havaalanı, Butan

 

Bhutan’daki tek uluslararası havaalanı olan Paro’ya, dünya üzerinde sadece 8 pilotun iniş ve kalkış yapabileceği düşünülmektedir. Bu havaalanın da zorlu coğrafi ve hava koşulları bulunmaktadır. Deniz seviyesinden sadece 1,5 mil yükseklikte olan havaalanı, 18.000 feet yükseklikte dağlarla çevrilidir. Pistinin uzunluğu ise sadece 1.964 metre olan havaalanını etrafında şiddetli rüzgarlar ve türbülanslar bulunmaktadır.

 

 1. Narsarsuaq Havaalanı, Greenland

 

Havaalanı üzerinde sakin günlerde bile aşırı türbülans ve sert rüzgarlar esmektedir. Ancak daha zorlu olan ise pilotların pist ile aynı seviyeey gelebilmeleri için hassas bir 90 derecelik dönüş yapması ve tehlikeli bir fiyortdan geçmesi gerekiyor. Yerel topografik ve meteorolojik koşullarda pek uçaklar lehine işlemiyor. Narsarsuaq Havaalanın şimdiye kadar sadece iki kaza oldu.

 

 1. Princess Juliana Uluslararası Havaalanı, Saint Martin

 

Şimdiye kadar üç kazanın meydana geldiği bu havaalanını benzersiz ve tehlikeli yapan durum kumsalın birkaç metre geçen uçaklar. Saint Martin Adası’nın Hollanda’ya bağlı kısmında hizmet veren Princess Juliana Havaalanı özel sertifikalı pilotların uçabildiği bir havaalanı. Bu alanda 2.180 metrelik çok kısa bir pist bulunuyor. Kısa pist sebebi ile tekerleklerin en erken şekilde piste değmesi için pilotlar kumsalın üzerinde iken alçalmış oluyorlar.

 

 1. Eagle County Bölge Havaalanı, ABD

 

Tek bir piste sahip havaalanı zorlu hava ve coğrafi koşullar çevreler. Yüksek irtifada olması yanında değişen sert hava koşulları, dağlık arazı ve zorlu kalkış prosedürleri sebebi ile uzak durulacak havaalanları listesindedir.

 

 1. Madeira Havaalanı, Portekiz

 

1977 yılında pistin kısa olması sebebi ile 131 kişinin hayatını kaybettiği bir kaza olmuştur. Kaza sonrası birkaç kolon daha eklenerek pist uzatılmış olsa bile halen çok uzun değildir. Pilotlar iniş ve kalkışları sırasında dağlar ve okyanus arasındaki çizgiyi takip etmeleri ve rüzgarın etkisini de hesaba katmaları gerekmektedir.

 

 1. Wellington Uluslararası Havaalanı, Yeni Zelanda

 

Cebelitarık Havaalanı gibi burada daki pist de okyanusa doğru uzanmaktadır. Yakınlarda bulunan Cook Boğazı sebebi ile şiddetli rüzgarların sürekli havaalanı etrafında oluşmaktadır. Bir de hesaba kısa bir pisti katarsak neden uzak durulacak havaalanları arasında yer aldığını anlarsınız.

 

 1. Gustaf III Havaalanı – Saint Barthelemy

 

Sonu sahile bağlanan eğimli bir arazı üzerinde kısa bir iniş pisti bulunan havaalanı sadece sivil ve kiralık uçaklar tarafından kullanılmaktadır.

 

 1. Juancho E. Yrausquin Havalimanı – Saba Adası

 

Karayipler de 13 km2’lik yüz ölçümü olan Saba Adasında, adanın büyük bölümünü kaplayan bir havaalanıdır. Pistinin iki ucunda da deniz olan havaalanını yüksek tepeler çevrelemektedir.

 

 1. Toncontin Uluslararası Havaalanı – Honduras

 

1934 yılında dönemin koşullarına göre inşa edilmiş olan havaalanı şehri çevreleyen dağların arasında yer alıyor. 2 km uzunluğunda kısa bir piste sahip havaalanına dağlar sebebi ile tek bir açıdan iniş ve kalkış yapılabiliniyor.

 

 1. Lukla Havaalanı, Nepal

 

Nepal’in doğusunda bulunan Lukla kasabasında yer alan havaalanı 2.900 m yükseklikte bulunuyor. Havaalanının bir yanını devasa bir dağ ve diğer yanı ise bin metrelik uçurum ile çevrili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın