Neden Çukurova Üniversitesi?


NEDEN   ÇUKUROVA   ÜNİVERSİTESİ?


     EĞİTİM

 • Çukurova  Üniversitesi 16  Fakülte,  5 Yüksekokul, 12  Meslek  Yüksekokulu,  1 Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü ve 32 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 956 Öğretim Üyesi, 432 Öğretim Elemanı ve 740 Araştırma Görevlisi olmak üzere  akademik personel sayısı 2.128,  üniversitemiz 48.167 öğrencisiyle ülkemizin önde gelen eğitim kurumlarından bir tanesidir.
 • Çukurova  Üniversitesi  şu aa kadar TÜBİTAK’tan en fazla sayıda proje alan 5’inci üniversitedir.
 • Çukurova  Üniversitesi  Türkiye’deki üniversiteler içerisinde öğretim üyesi başına yayın sayısında 10’uncu, yıllık toplam yayın sayısında 13’üncü sıradadır.
 • Çukurova Üniversitesi,yükseköğrenimin ulusal hareketlilik konsorsiyumu çerçevesinde Avrupa Komisyonuna yapılan Konsorsiyum  başvurusu  kabul edilmiştir.  Türkiye’den sadece 12 Konsorsiyum  başvurusunun kabul edildiği bu proje kapsamında Çukurova  Üniversitesi  Koordinatör kuruluş olarak görev almıştır. Üniversite- Sanayi  işbirliği konseptine önemli bir katkı sağlayağı düşünülen bu konsorsiyum çerçevesinde her yıl 95 öğrenci Avrupa Birliği ülkelerinde değişik endüstri ve servis sektörlerinde 1 yıla yakın staj imkanından faydalanacaktır.
 • Çukurova  Üniversitesi’nde öğrenci ve  akademik personel değişimine olanak sağlayan Erasmus programı başta olmak üzere diğer tüm Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programlarına katılım sağlamaktadır.
 • Çukurova  Üniversitesi’nden mezun olan bütün öğrencilerine 2006  yılından bu yana ücretsiz İngilizce Diploma Eki vermektedir. Diploma Eki Etiketine sahip üniversitenin verdiği diploma ve dereceler Avrupa Birliği Ülkeleri tarafından tanınıyor. Çukurova Üniversitesi’nin Diploma Eki Etiketini almasıyla birlikte üniversite öğrencilerinin mezun olurken kendilerine verilecek Diploma ekiyle yurtdışına gittiklerinde Avrupa Birliği Ülkelerinde eğitim ve çalışma olanakları artmış olacak.
 • Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi, 12 bin metrekare kapalı alanda hizmet vermekte olup, 800 okuyucu kapasitesine sahiptir. Türkiye’deki 12 Avrupa Birliği Dökümantasyon Merkezinden  birisidir.
 • Üniversitede öğrencilerin derslerini rahat ve sağlıklı bir ortamda izleyebilmelerine olanak sağlayan modern derslikler  ve amfiler bulunmaktadır.

         DÜNYADAKİ YERİMİZ

 • Çukurova  Üniversitesi, Dünya Üniversiteler sıralamasında ilk 500 içerisinde, ülkemiz sıralamalarındada ilk 5’te yer almaktadır.
 • URAP  tarafından yapılan ve  Dünya sıralanasındaki 25 bin üniversite arasından ilk  2.500  üniversitenin dahil edildiği sıralamada  Çukurova  Üniversitesi, Türkiye’deki 193 üniversite arasından “9. En İyi Üniversite” olarak listedeki yerini aldı.
 • Dünyanın en prestijli üniversite değerlendirme kuruluşlarından biri olan İngiltre merkezli quacquarelli Symonds (QS) tarafından açıklanan “2014 Dünyanın En İyi Üniversitesi” listesine girmeyi başaran 10 Türk üniversitesinden biri olmuştur.
 • Çukurova  Üniversitesi Avrupa Birliği ülkeleri dışında, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Çin, Yemen  ve  Kolombiya’daki çeşitli üniversitelerle ikili akademik işbirliği protokolü  imzalanmıştır.

         KAMPÜS

 • Seyhan Baraj Gölü’nün doğu yakasında 20 bin dekar arazi üzerine kurulu Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsü insanı kendine hayran bırakan manzarasıyla doğal bir park alanı olması ayırt edici bir özelliktir.
 • Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı, öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak  modern tesisleriyle ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır.
 •  Kampüs içerisinde bölgenin en önemli hastane komleksinin yanı sıra, mediko sosyal ünitesi, lojmanlar, sosyal tesisler, konuk evleri, her türlü sporun yapılabildiği salonlar ve sahalar, market, öğrenciler ile çalışanlara, öğle yemeği sunulan kafeteryalar, kafeler, büfeler ve kantinler, posta ve telefon hizmeti veren birimler, banka şubeleri, modern makinelerle donatılmış bir basımevi  ve merkezi kütüphane bulunmaktadır. Böylece, hem öğrencilerin hem de çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılanması sağlanmaktadır. 
 • Her yıl binlerce öğrencinin eğitim için geldiği üniversitenin Balcalı Kampusu içerisinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı, 1.296’sı kız, 1.516’sı erkek olmak üzere, toplam 2.812 yatak kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu bulunmaktadır. Kampus dışında kent merkezinde de öğrencilere yönelik ve her türlü imkanların sunulduğu yurtlarda bulunmaktadır. 
 • Çukurova  Üniversitesi’nde eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum,  gösteri sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir. Üniversite Rektörlüğüne bağlı Güzel Sanatlar Bölümü ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışmalar yapan Öğrenci Faaliyet Birimi  öğrencilerin boş zamanlarını ilgi alanlarına göre değerlendirmekte, onları yeni alanlara yönlendirmekte, dinlenme ve eğlenme olanakları yaratmaktadır.
 • Öğrencilerinin bedenen ve ruhen de sağlıklı olmalarını ilke edinen Çukurova Üniversitesi’nde, her türlü sporun yapılabileceği spor salonları, kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Tesisler üniversite dışındaki insanlar içinde yararlanma imkanı sunmaktadır.
 • Üniversitede 5600 metrekare kapalı alana sahip, tribünleri teleskobik  ve 3.500 kişi kapasiteli Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı bulunmaktadır.  Salon; spor karşılaşmalarının yanında konser  ve çeşitli organizasyonların gerçekleştirilmesine de uygun olarak inşa edilmiştir. Balcalı Kampusu’nda yer alan ve Hacı Ömer Sabancı Vakfınca (VAKSA) yaptırılan, Özdemir Sabancı Kapalı Yüzme Havuzu, bölgenin en modern tesislerinden biri konumundadır. Balcalı Kampusu’nda kapalı yüzme havuzunun dışında, spor ve cimnastik salonları, çim ve halı futbol sahaları, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları  ve atletizm alanlarıyla Seyhan Baraj Gölü kıyısında bir de kayıkhane yer almaktadır.
 • Kampusta, Seyhan Baraj  Gölü’nün kıyısında, çam ağaçları arasında yer alan ve eşsiz bir manzaraya sahip bulunan Sosyal tesisler; konukevi bölümü ve geniş yemek salonlarından oluşmaktadır. Kampus içerisinde üniversiteye sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikler için gelen konuklar, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri 12  odalı, 24 yatak kapasiteli Sosyal Tesisler Konukevi  bulunmaktadır. 
 • Üniversitede  öğrenciler ile  üniversite çalışanlarının beden ve ruh sağlıklarının korunması amacıyla  Medikososyal  Birimi  hizmet vermektedir. 

KAYNAK : http://tercih.cu.edu.tr/neden-cukurova-universitesi.asp?aday=15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın