Moda Nedir? Püf Noktaları Nelerdir?

Merhaba moda çılgınları, kalbi moda için atan genç arkadaşlarımıza modanın püf noktalarını detayına kadar bilgilendireceğim.
Öncelikle ” Moda” nedir ? Sözlükte yazan kelime anlamıyla “toplumun tüketim trendleri belirleyen ve onlara neyi tüketmesi gerektiğini düşündüren tüketim anlayışı” olarak tanımlanmaktadır. Moda kelimesi Türk Dil Kurumu’nun sözlüklerinde birkaç şekilde ifade edilmiştir. Bunlardan ilki şu şekilde “Değişiklik gereksimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik” diğer tanım ise “Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan” şeklindedir. Moda latince “modo” kelimesinden gelir. “Hemen şimdi” anlamını taşır. Modanın İtalyanca anlamı ise “süslenme özentisiyle ya da değişiklik gereksinimini veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik olarak geçmektedir.”

Bugün çoğumuz için moda yalnızca giysi ve aksesuar anlamına gelir. Aslında bu kavram sadece tekstil sektörü ile ilişkili değidir. Moda sanat,müzik,tiyatro,edebiyat,yemek,iç mimarlık,mimari,bahçe bakımı,televizyon ve sinema gibi konuları daha doğrusu duyguları uyaran her şeyi içine alır ama tarihte belirli bir çağa ait olan giyim stili kayıtlara “moda” diye geçmektedir.
Kağıt kalemleriniz hazır mı? Şimdi size herkesin moda hayatında en önemli püf noktaları söyleyeceğim. Hazırsanız başlayalım!
Öncelikle omuz dekoltesinden başlayalım. Omuzlarınız kareyse asimetrik omuz kolsuz kıyafetler seçin. Omuzlarınız eğer yuvarlaksa ince askılı kıyafetler en iyisi ama omzunuz düşük ve darsa regler kollu kıyafetler tercih asla etmeyin! Omuz başlarını ortaya çıkaran derin kol oyuğu olan giysiler omuzları geniş gösterir. Boyun dekoltesi boynunuz uzunsa çoğunlukla her tarzı uygulayabilirsiniz. Boyna bağlanmış fular çok tatlı ve hoş duracaktır. Ama boynunuz kısaysa “V” yakalı bluzlar dekolteler tercih edin boynunuzu oldukça uzun gösterecektir.
Fular asla almayın ! Onun yerine omzunuza şık bir şal alabilirsiniz. Geniş kalçalıysanız geniş pantolonlarla kalçalarınızı kamufile etmeye çalışmayın. Dökümlü kumaşlar dikilmiş düz kesim pantolonlar giyin. Her zaman tek renk ve koyu renk tercih edin. Asla tayt giymeyin! Üstünüz ince kalçanız geniş ise bu farkı yok etmesiniz gerekiyor. O zaman dikkati vücudunuzun üst kısmına çekecek tarz da tişört, kazak, gömlek vb. giymekte tereddüt etmeyin. Çicekler, karışık renkler hatta büyük aksesuarlar kullanın ve minik dekolteler kullanın. Göze ve dudak makyajına özen göstererek ağırlık verin. Şişmansanız pantolonunuzu krep gibi dökümlü kumaşlar seçin. Üstünüze pantolon üzerine bacaklarınızın üst kısmına denk inen uzun tunikler giyin. Göz alıcı renkler desenler yerine koyu renkler giymeye özen gösterin. Dekolte kullanmaktan kaçınmayın. Belinizi saran kemerlerden uzak durun! Ceketlerde dökümlü kumaşlar tercih edin, önünüzü iliklemeden giyin. Ceketinizde büyük votkalar yerine daha küçük omuzlarınızı hafifçe yükseltecek votkalar kullanın. Streç kumaçlar asla kullanmayın !
Elbise de ise vücuda yapışmayan uçuşan kumaşlar tercih edin renk olarakta tek renk ya da koyu renkler tercih edin. Emprime seviyorsanız minik desenler tercih edebilirsiniz. Etek boyu baldırlarınızın hemen altına inmeli ya da daha uzun boylarda kullanabilirsiniz. Kısa boyluysanız eğer vücudunuzun üst kısmını uzun göstermek istiyorsanız kesinlikle düşük belli pantolonlar tercih edebilirsiniz ya da bacağınızı olduğundan uzun göstermek istiyorsanız yüksek bel ve düz inen pantolonlar seçmelisiniz. Kesinlikle kontrast ve iri desenler kullanmayın. Fazla uzun ya da belde biten ceketler kullanmayın. Kalça izasına ve bele oturan modeller seçin. Düşük belli pantolon seçecekseniz üzerine saçaklı, püsküllü ve payetli bir gömlek kullanabilirsiniz. Alt-üst arasında kontrasları yapmayın, illa bir kontras yapmak istiyorsanız kumaş türü uygulayın; İpek bir elbise üstüne jean ceket gibi. Tek renk düz kesim elbiseler silveti oldukça uzun gösterir. Etek boyu baldırlar ortasında hatta topukların üstüne kadar inebilir. Son olarak ayakkabı seçimi diz ve diz altı bir etek uzunlugu 7 cm’den uzun bir topuklu giyebilir ama kısa mini bir etek alçak topuk kullanmak gerekir. Eger şişmansanız vücudunuzda orantısızlık yaratmamak için orta boy topuklu ayakkabılar idealdir. Kısa boyluysanız ince topuk vücudunuzda dengesizlik, kamburluk bir görünüm verir. 5-6 cm yükseklik en iyisidir. Uzun boyluysanız fazla düz ayakkabılar giymeyin az da olsa biraz topuk görünüm çekicilik katar. Umarım size yardımcı olmuşumdur okuduğunuz için TEŞEKKÜRLER 🙂
YAZAN : ASLI SÖZÜGÜZEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button

Pin It on Pinterest

× Whatsapptan Bize Ulaşın